Click on Me! An Example of How a Toddler Used Technology in Play

This article explores the ways a young child’s play revealed his understanding of technology in contextual and decontextualized ways. The child, James, spent a year (age 21/2 to 31/2) learning how to share CD-ROM storybooks with his mother, who was also the researcher. James’s experience with the hypertext of CD-ROM storybooks is described and the relationship between technology, play, and literacy is explored. James’s experience with CD-ROM storybooks resulted in play behaviors in which he revealed his understandings of the technological concepts related to this new medium of storybook. Consequently, this article brings to the forefront questions concerning a re-conceptualization of literacy in view of new technologies and what internalization of technological concepts will mean to the next generation of emergent literacy learners.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.