Sävyisästi yhdessä

Hot
M Updated
 
0.0 (0)
3521   0   1   0   0  
Sävyisästi yhdessä

Tehtävä

Kohderyhmä
  • 0-3-vuotiaat
  • 4-6-vuotiaat
Tavoite
  • Oma tuottaminen ja käyttötaidot
  • Osallisuus, vaikuttaminen ja elämänhallinta
  • Viestintä ja vuorovaikutus
Avainsanat
  • Mediataidot
  • Tunteet
Lataa aineisto
Sävyisästi yhdessä -materiaali on tuotettu avuksi ja inspiraatioksi erityisesti pienten lasten mediakasvatukseen, mutta sen ideoita voi hyvin soveltaa myös isompien lasten kanssa. Materiaali sisältää viisi tehtäväkorttia vuorovaikutuksen ja mediailmaisun monien muotojen toiminnalliseen tutkimiseen yhdessä. Korteista voi poimia ideoita jokaiselle Mediataitoviikon päivälle sekä toteutettavaksi lapsiryhmässä myös myöhemmin. Toimintaideoiden toteuttaminen ei edellytä digivälineitä, mutta materiaali tarjoaa myös vinkkejä olemassa olevien mediavälineiden hyödyntämiseen uusien opetussuunnitelmien mukaisesti. Tehtäväkorttien kuvituksen kautta voidaan lasten kanssa heittäytyä kiinnostaviin keskusteluihin tunteista, kommunikoinnista sekä medialukutaidosta.

Materiaalin ovat tuottaneet vuoden 2016 Mediataitoviikolle Mannerhemin Lastensuojeluliitto sekä Helsingin varhaiskasvatusvirasto Oivalluksia eskarista -hankkeessa.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments