Meidän dokkari - yhteisöllisen dokumenttielokuvan menetelmä

M Updated
 
0.0 (0)
2991   0   1   0   0  
meidandokkari.png

Tehtävä

Kohderyhmä
 • 7-9-vuotiaat
 • 10-12-vuotiaat
 • 13-15-vuotiaat
Tavoite
 • Oma tuottaminen ja käyttötaidot
 • Osallisuus, vaikuttaminen ja elämänhallinta
 • Viestintä ja vuorovaikutus
Tehtävän kesto
Laajempi kokonaisuus
Avainsanat
 • Dokumentti
 • Henkilökuva
 • Itseilmaisu
 • Kuvaaminen
 • Lähiympäristö
 • Mediataidot
Lataa aineisto

Valveen elokuvakoulun tuottama Meidän dokkari -opas esittelee  helpon tavan tehdä oma dokumenttielokuva ryhmän, esimerkiksi koululuokan, kanssa. Opas sisältää johdannon dokumenttielokuvaan, selkeitä tehtävänantoja ja hyödyllistä taustatietoa kenelle tahansa dokumenttityöpajan vetäjälle. Menetelmä on suunniteltu siten, että jos aihe valitaan lähiympäristöstä, niin valmis noin kymmenminuuttinen elokuva syntyy ryhmän voimin noin 14–18 tunnissa. Osallistujilla on tasapuoliset mahdollisuudet vaikuttaa elokuvan sisältöön ja saada oma kokemus elokuvanteon eri työvaiheista.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments