Ratkaisevia hetkiä - Henri Cartier-Bresson

M Updated
 
0.0 (0)
2966   0   1   0   0  
Ateneum.png

Tehtävä

Kohderyhmä
 • 10-12-vuotiaat
 • 13-15-vuotiaat
 • Yli 16-vuotiaat
 • Minä itse
 • Työyhteisö
 • Huoltajat
Tavoite
Tiedonhaku, tulkinta ja kriittisyys
Tehtävän kesto
Odottaa käyttäjäarvioita
Avainsanat
 • Dokumentti
 • Kuvakerronta
 • Kuvanlukutaito
 • Medialukutaidot
 • Näyttely
 • Taidenäyttely
 • Valokuva
Lataa aineisto

Ateneumin tuottama opetusmateriaali tutustuttaa Henri Cartier-Bressonin valokuviin ja auttaa pohtimaan valokuvaukseen liittyviä kysymyksiä tehtävien ja oman tuottamisen kautta. Mikä on valokuva? Mikä on valokuvan suhde tämän päivän uutiskuviin? Mikä on kuvan vaikutus ja merkitys mediassa? Katsommeko samaa kuvaa?

Aineisto sisältää taustatietoa valokuvaajasta ja valokuvauksesta, 20 vinkkitehtävää sekä kahdeksan muuta tehtävää. Erityisenä kohderyhmänä on perusopetuksen 6 -luokkalaiset, mutta aineistoa voi käyttää soveltaen myös muiden ikäisten sekä aikuisryhmien kanssa.

Henri Cartier-Bressonin näyttelyyn (Ateneum 23.10.2015 - 31.01.2016) liittyvä aineisto on suunniteltu toteutettavaksi yhdessä museovierailun kanssa, mutta sovellettavissa myös netin kautta aineistoon tutustumalla. Laaja kuvapankki taiteilijan valokuviin löytyy esimerkiksi täältä.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments