Noin kymmenen askelta mediaan

M Updated
 
0.0 (0)
2645   0   1   0   0  
noinkymmenen.jpg

Tehtävä

Kohderyhmä
  • 7-9-vuotiaat
  • Huoltajat
Tavoite
Oma tuottaminen ja käyttötaidot
Tehtävän kesto
Laajempi kokonaisuus
Avainsanat
  • Ääni
  • Elokuva
  • Keskustelu
  • Kuvanlukutaito
  • Pelit
  • Tarinankerronta
  • Turvallisuus
Lataa aineisto

Metkan tuottamat Noin kymmenen askelta -materiaalit ovat suunnattu alle 8-vuotiaiden lasten mediakasvatukseen, mutta ovat sovellettavissa vanhemmillekin lapsille. Muun muassa elokuvaan, mainoksiin, peleihin, ääneen ja satuihin kurkistava materiaali on tarkoitettu lasten kasvattajille ja vanhemmille.

Materiaalit toimivat sekä kokonaisuutena että yksittäin valitsemalla omalle lapsiryhmälle sopivat osat. Askeleiden avulla kasvattaja voi myös lisätä omaa mediakasvatustietouttaan. Kussakin askeleessa on avattu, miksi kyseinen asia, työtapa tai näkökulma on merkityksellinen mediakasvatuksessa.

Noin kymmenen askelta…

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments