Medialukutaitoa vastamainoksista

Hot
M Updated
 
0.0 (0)
3814   0   1   0   0  
VASTAMAINOS.jpg

Tehtävä

Kohderyhmä
 • 10-12-vuotiaat
 • 13-15-vuotiaat
Tavoite
 • Oma tuottaminen ja käyttötaidot
 • Tiedonhaku, tulkinta ja kriittisyys
Tehtävän kesto
Yli 60 minuuttia
Avainsanat
 • Aikakauslehti
 • Asenteet ja arvot
 • Itseilmaisu
 • Kaupallisuus
 • Kuvanlukutaito
 • Mainonta
 • Medialukutaidot
 • Tehokeinot
 • Vaikuttaminen
 • Vastamainos
Lataa aineisto

Mitä mainos kertoo ja jättää kertomatta? Mitä ovat vastamainokset ja miten niitä voi hyödyntää opetuksessa?

Eettin tuottaman Medialukutaitoa vastamainoksista –oppaan avulla voit ohjata alakouluille ja vanhemiille ryhmille sopivan vastamainostyöpajan, jossa opitaan sekä vastaanottamaan että tuottamaan mediatekstejä. Työpajassa tutustutaan mainosten analyysiin ja maailmankaupan kysymyksiin markkinoinnin takana, tulkitaan kriittistä kuvastoa yhdessä sekä tehdään ja esitellään vastamainokset.

Oppaan viidessä osiossa kuvaillaan työpajan eri osat tavoitteineen, menetelmineen ja tarvikkeineen. Tehtävät on suunniteltu 60-90 minuutin oppitunneille, mutta ovat sovellettavissa myös erilaisiin tarkoituksiin.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments