Mikä on totta? Faktaa vai fiktiota?

Hot
M Updated
 
0.0 (0)
3127   0   1   0   0  
MIKÄ-ON-TOTTA.jpg

Tehtävä

Kohderyhmä
 • 4-6-vuotiaat
 • 7-9-vuotiaat
Tavoite
 • Oma tuottaminen ja käyttötaidot
 • Osallisuus, vaikuttaminen ja elämänhallinta
Tehtävän kesto
Laajempi kokonaisuus
Avainsanat
 • Ääni
 • Asenteet ja arvot
 • Draama
 • Itseilmaisu
 • Kuvakerronta
 • Mediataide
 • Mediataidot
 • Taide
 • Tarinankerronta
 • Tehokeinot
 • Tunteet
 • Visuaalisuus
 • Kollaasi
 • Dubbaus
 • Tasa-arvo
Lataa aineisto

AV-arkin tuottama Mikä on totta? -opetuspaketti koostuu kirjallisesta opetusmateriaalista sekä kotimaisten mediataiteilijoiden videoteoksista. Julkaisun artikkelit taustoittavat aihetta opettajille, kasvattajille ja vanhemmille. Tehtävät ja esimerkkiteokset kannustavat pohtimaan ja kyseenalaistamaan audiovisuaalista kerrontaa sekä luomaan omia tarinoita yhdessä lasten kanssa.

Lapset näkevät paljon mainoksia – halusivat aikuiset sitä tai eivät. On tärkeää antaa heille jo varhaisessa iässä työkaluja markkinointiviestinnän purkamiseen. Onko television kuvavirta aina totta? Miksi miesten, naisten, tyttöjen ja poikien roolit esitetään usein tietynlaisina erityisesti markkinointiviestinnässä? Mediakasvatuksella on tärkeä tehtävä myös tasa-arvokasvatuksessa.

Opetuspaketti on tarkoitettu erityisesti varhaiskasvattajien käyttöön, mutta soveltuu käytettäviksi myös vanhempien lasten kanssa.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments