Koululehtikone

Hot
M Updated
 
0.0 (0)
3377   0   1   0   0  
koululehtikone.png

Tehtävä

Tavoite
  • Oma tuottaminen ja käyttötaidot
  • Viestintä ja vuorovaikutus
Tehtävän kesto
Laajempi kokonaisuus
Avainsanat
  • Aikakauslehti
  • Itseilmaisu
  • Kuvitus
  • Osallistuminen
  • Visuaalisuus
  • Vuorovaikutustaidot
  • Journalismi
Lataa aineisto

Aikakausmedian Koululehtikone on verkko-ohjelma, jolla koulut ja luokat voivat tehdä opettajan johdolla ryhmätyönä oman aikakauslehden. Koululehtikoneen avulla lapset ja nuoret pääsevät tutustumaan aikakauslehden toimittamisen vaiheisiin. Myös tyylilajiin ja lukijoihin perehtyminen onnistuu syvällisemmin suunniteltaessa omaa lehteä.

Koululehtikone on tarkoitettu ohjaajavetoiseen ryhmätyöskentelyyn, ja sen avulla voi harjoitella erilaisia työrooleja. Opettaja on lehden sisällöstä vastaava päätoimittaja, ja oppilaat ovat toimittajia ja kuvittajia.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments