R05AN K00D1

Hot
M Updated
 
0.0 (0)
3012   0   1   0   0  
R05AN K00D1

Tehtävä

Kohderyhmä
 • 7-9-vuotiaat
 • 10-12-vuotiaat
Tavoite
 • Oma tuottaminen ja käyttötaidot
 • Viestintä ja vuorovaikutus
Tehtävän kesto
Laajempi kokonaisuus
Avainsanat
 • Lukutaito
 • Medialukutaidot
 • Mediataidot
 • Monilukutaito
 • Pelaaminen
 • Pelit
 • Koodaaminen
Lataa aineisto
R05AN K00D1 on Yleisradion tuottama peli, joka innostaa lapsia koodaamisen pariin. Materiaali on suunnattu erityisesti alakouluikäisille. Lapset ratkaisevat pelissä koodiin liittyviä tehtäviä. Peliin liittyy myös animaatiosarja, jossa Rosa pelastaa maailman keräämällä 50 koodinpalaa.

Peliä voidaan pelata sekä fyysisissä ympäristöissä että verkossa. Materiaalin tueksi on koostettu opettajan opas, jota päivitetään opettajien ideoiden pohjalta. Opettajille on myös luotu suljettu Facebook-ryhmä vinkkien jakamiseen.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments